Tahran'da Mevlana ve Yunus Emre Konuşuldu

Tahran Yunus Emre Enstitüsünde 9 Aralık 2019 Pazartesi günü gerçekleştirilen "Kütüphane Sohbetleri"nin konuğu Dr. Tevfik Süphani oldu.

Mevlana'nın sevgiliye (Rabbine) kavuşma olarak gördüğü ve düğün gecesi (şeb-i arus) olarak nitelendirdiği vefatının yıl dönümü yaklaşırken, Tahran Yunus Emre Enstitüsü önemli bir konuşmacıyı ağırladı. Dünyaca ünlü birçok Türk ilim insanı ve edebiyatçının eserlerini Farsçaya kazandıran edebiyatçı ve mütercim Dr. Tevfik Süphani, Mevlana ve Yunus Emre'yi konu eden bir konuşma irad etti.

Dr. Süphani konuşmasında, Mevlana ve Yunus Emre’nin hem mutasavvıf hem de şair yönlerinden bahsetti. Bu bakımdan onların bu vasıflarından birini diğerinden ayırmanın ya da üstün tutmanın mümkün olmadığını vurguladı. Yunus Emre’nin sehl-i mümteni sanatında çok mahir bir şair olduğunun altını çizen Süphani, onlarca çeviri çalışması gerçekleştiren kendisinin Yunus Emre’nin şiirlerini çevirmeye muvaffak olamadığını belirtti.

Konuşmasında Mevlana, Yunus Emre ve Sadi’den bazı beyitleri de paylaşan Süphani, Yunus Emre şiirlerini şerh eden bazı edebiyatçıların çalışmalarından örnekler sundu. Program teşekkürname takdimi ile son buldu.